Amasra

0

Amasra, Bartın ilinin kültürel ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan, mavisi ve yeşiliyle peri masallarını aratmayan huzur dolu güzellikler ilçesidir.

3000 yıllık tarihi serüveniyle Amasra, Sesamos-Amastris-Samastro isimlerini almış ve Amazonlar tarafından kurulduğu düşünülen; bazen bağımsız bir site, bazen küçük bir krallık, bazen de eyalet merkezi olarak kalmış hiçbir zaman terkedilmemiş ve önemini kaybetmemiştir.

Amasra’yı Amasra Yapan Çevresideki Güzelliklerdir!

Amasra’nın çevresindeki 100km alan eşsiz koyları, el değmemiş plajları, yemyeşil ormanları, milli parkları, şelaleleri ve daha bir çok kültürel, ekolojik ve doğal alanlarıyla geniş kapsamlı bir tatil fırsatı sunmaktadır.

amasra-cevre-haritasi

 • Meşhur Bartın Evleri, Tarihi Şadırvan anıtı, Türbeleri, Çağlayanı ile Bartın merkez.
 • Altın Sarısı Kumsalı, şirin balık lokantalarıyla Çakraz Tatil Köyü ve Çakraz Plajı
 • Geniş plajı, dağları, yürüyüş yolları ve yemyeşil doğasıyla İnkumu beldesi.
 • Ulukaya şelalesi, yürüyüş yolları ve doğal köy hayatıyla Ulus.
 • Mağaraları, şelaleleri, Treking alanları ve kanyonlarıyla Küre Dağları Milli Parkı.

Amasra (Merkez)

amasra-cakraz-tatil-koyu-kemal-onur-ozman amasra-kucuk-liman-amasra-com-tr amasra-bartin-antik-yolu-kemal-onur-ozman

(Fotoğraflar Soldan 1. Çakraz Tatil Köyü, 2. Amasra Küçük Liman, 3. Bartın Antik Yolu)

Konaklama (Otel-Pansiyon-Apart)

Amasra’da bütçenize uygun aradığınız otelin, pansiyonun yada apart dairenin özelliklerine, 360 derece fotoğraflarına ve iletişim telefon numaralarına ulaşabilirsiniz. Otel,pansiyon yorumları ve ortama fiyatları bulunmaktadır.

*Oteller  *Pansiyonlar  *Apartlar (yorumlar ve konumları)

Aquapark

İlk ve tek aquapark eğlence merkezi. Eğlencenin değişilmez adresi Koru Aquapark.

amasra-aquapark-11

Aquapark Detaylar…

Amasra’dan Ne Satın Alınır?

**Amasra’da özel olarak üretilen Butik Elbiseleri Görmeden denemeden ayrılmayın!.

Amasra Altın Makasa nasıl gidilir ? harita ve yol tarifi.

**Yöremizde satın alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi meşhur Balık Tavası‘dır.

**Amasra’da üretilen sac tavalar bölgedeki tüm restoranlarda kullanılan tavalarla aynıdır. Özel yakma işleminden sonra kullanmanız tavsiye edilir.

**Yöresel şimşir kaşık, baharatlık, el işi taşkatürler, bartın tel kırması, tepsiler, masaj aletleri ve bir çoğunu Amasra Kuşkayası Hediyelik Eşya‘dan uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Tekne Turlarıyla Koylara ve Plajlara Yolculukamasra-ada-apart-manzara-kemal-onur-ozman

Özel tekne kiralayarak koylara yada el değmemiş plajlara yolculuğa çıkabilirsiniz, mangal yapabilir, balık tutabilir ve mehtap turlarına katılabilirsiniz. Sevgilinize özel tekliflerinizi masmavi denizin ortasında yapabilirsiniz…

Restoranlar (Yeme & İçme)

Amasra’da hangi balık restoranını tercih etmelisiniz, en iyi Amasra Salatası hangi restoranda yenir ? Gün batımı için uygun en iyi restoranlar hangileridir.Aradığınız tüm soruların cevaplarına Amasra Restoranları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Amasra’da Görülmesi Gereken 10 Yer Neresidir ?

 1. Amasra Kalesi UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesi icerisinde bulunan Amasra Kalesi Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Cenevizler ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerinde Amasra Kalesi onarım görmüş ve bazı bölümleri yenilenmiştir…
 2. Amasra Müzesi 1884 yılında Deniz lisesi olarak inşa edilen bina, 1976 yılında Aamsra Müzesi olarak Kültür Bakanlığına verilmiştir. Müze’de Arkeolojik ve etnografik 4 bölüm bulunmaktadır…
 3. Tarihi Çekiciler Çarşısı Yüzyıllardır devam eden ağaç oymacılığı el sanatları Amasra’nın Tarihi Çekiciler Çarşısı’nda halen sürdürülüyor. Dükkanlar tekne ve gemilere ahşap yedek parça yaparak başlayan sanat yerini farklı el işlerine devretmiştir…
 4. Ağlayan Ağaç Tavşan Adası Manzarası Boztepe Adası’nın Doğusunda bulunan “Ağlayan Ağaç” denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayan bir selvi ağacıdır. Ağlayan Ağaç topladığı nemi ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur damlası olarak…
 5. Fatih Camisi Dönemin tüm yapı özelliklerini taşıyan yapının Narthex (İlk Cemaat) bölümü ile Ambon (Apsis) çıkıntısı sonradan mekâna katılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın savaşmadan kazandığı bu küçük şehir için Fatih Camisinde kılıçlı hutbeye çıkılmaktadır…
 6. Çakraz Tatil Köyü ve Plaji Eşsiz güzellikteki sahil Filipin adalarındaki kumsallarını aratmamaktadır, masmavi denizle birleşen Çakraz sahili bölgenin bakir yerlerindendir… Eşsiz doğal ve kültürel güzelliğini halen korumakta olan Çakraz kesinlikle görülmeli…
 7. Küçük Kilise Şaphel’e 23 farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Mendirek’ten (Yat limanı) Tarihi kale merdivenlerini tırmanarak, kale içi mahallesinin Kemer Köprü bölgesine uzanan Kale İçi mahallesinde yer alır…
 8. Amasra Kalesinden ve Bakacaktan Amasra Manzarası Fatih Sultan Mehmet Han Lalasına şöyle seslenir “Lala lala Çeşhm-i Cihan Bu Mu Ola?” yani dünyanın gözbebeği burasımıdır der… Gerek kaleden gerekse Bartın-Amasra tarihi yolundan panorama…
 9. Falcı Ruhi Hoca ( Cekiciler Carşısında Ucretsiz Fal) Amasra’da Ücretsiz İlginç Bardak Falı‘nı Okuyan ve %100 Çıkartan Ruhi Hoca‘ya uğramadan ve fala baktırmadan dönmeyin! İletişim telefon numaraları…
 10. Direkli KayaAmasra Küçük Liman bölgesinde bulunan Direkli Kaya yazin denize girebileceğiniz ve güneşlenebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir bölgedir.

Amasra Plajları ve Koylar

Amasra ve Bartın’ın ormanlık yamaçlarla denize ulaşan 60 kilometrelik sahil şeridi olağan üstü doğal güzellikler sergilemektedir. Bartın plajlarından İnkumuAmasra Büyük Liman ve Çakraz kumsalları sosyal donatılarıyla deniz turizminin en önemli merkezleridir Bu plajların yanı sıra Batı’dan Doğu’ya doğru Akçakoca (Mavi Bayraklı Plaj), Kızılkum, Hatipler,Tarlaağzı , Mugada , Güzelcehisar,BozköyAkkonakGöçgün , Karaman (Çambu) ve Tekkeönü (Kurucaşile)Plajları yer almaktadır.

inkumu-deniz-kum

Amasra Tatili İçin En Uygun Zaman

Amasra yılın 12 ayı tatil severleri ağırlayabilecek turizm potansiyeline sahiptir. Havanın tadını çıkartmak, Karadeniz’in yeşilliklerinde dinlenmek, akşam yemeğinde Amasra Balığı ve Salatası‘nın eşsiz lezzetini tatmak istiyorsanız en iyi zaman Mart-Nisan-Mayıs aylarıdır. Şehrin çevresinde denize girmeyi düşünüyorsanız en iyi aylar Temmuz-Ağustos-Eylül aylarıdır. İsterseniz merkezdeki plajları tercih edebilir isterseniz uygun fiyatlara özel yat kiralayıp çevre koyları ve tatil merkezlerini (Çakraz, İnkumu, Felengit, Bozköy) ziyaret edebilirsiniz.

Genel Özellikler

Amasra’lı rahmetli şarkıcı Barış Akarsu‘nun naaşı şehir mezarlığında bulunmaktadır. Gezinizde Barış Akarsu’nun mezarını ziyarete gidebilirsiniz.

Temmuz Ayında düzenlenen Barış Akarsu Festivali (Yeni adıyla Temmuz Günleri Festivali)’ne katılabilirsiniz. 1 ay boyunca etkinliklerin hiç bitmediği, hergün konserden, belgesele bir çok ücretsiz aktivitenin düzenlendiği festivalin merkezi Amasra Kültür Parkıdır.

Parkta bulunan Barış Akarsu Heykelinin önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın!

Tatil Öncesinde Unutmamanız Gereken Eşyalar!

Çocuklu Aileler İçin Amasra Uygun mudur ?

Amasra (Bartın) çocuklu aileler için gayet uygun bir tatil mekanıdır. Yaz aylarında Büyük Liman ve Küçük Limanbölgelerinde bulunan plajlarda rahatça çocuğunuzu yüzdürebilirsiniz. Gün batımından sonra Yat Limanı‘nda kurulan çocuk oyun alanlarında bolca vakit geçirmektedir.

Çocuklu ailelerin konaklamasında bir çok Amasra oteli ücret almamaktadır. Eğer Apart evde kalmayı üşünüyorsanız çocuğunuza istediğiniz yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Engelli Vatandaşlarımız İçin Amasra Uygun Bir Yer mi?

Görme ve yürüme engelli vatandaşlarımız için uygun bir yerdir. Gerek şehir merkezinde çok eğim olmayışı gerekse rampa sistemlerinin Amasra şehir merkezinde doğru uygulanmış olması, vatandaşlarımıza şehir merkezini dolaşabilmeleri için büyük olanak sağlar.

Evcil Hayvanlar İçin Otel ve Pansiyon mevcut mudur ?

Evinizin en değerli varlıklarını evde bırakıp tatile çıkmak olmaz! Sizin için en iyi ve uygun fiyatlı evcil hayvanlarla konaklayabileceğiniz yerleri listeledik!

Amasra.com.tr Site Haritası

29 Ocak 2016 |

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.